Вовчок на соняшнику

 Відео про вовчок на соняшнику та способи запобіганню його появі:

     Поширене використання виведених селекцією стійких до вовчка гібридів соняшнику зумовило мутаційні процеси в організмі рослини-паразита. Вона почала виробляти нові раси, щоб вижити та розширити свій негативний вплив на культури. Дуже часто можна спостерігати, що замість однієї квітки з куща утворюється відразу пучок квітконосів. Крім того, відомі також випадки цвітіння вовчка під землею. Ця паразитуюча рослина за рахунок високої здатності самозапилюватися, може утворювати насіння навіть в ґрунтах, не виходячи на поверхню.

    Фахівці компанії "Нертус" оприлюднили свої рекомендації щодо боротьби з вовчком на посівах соняшника та уражених ним полях. В першу чергу, для подолання рослини-паразита варто застосовувати правильні агротехнічні прийоми. Зокрема, уражені ділянки потребують мінімальної обробки ґрунту. Оранка лише сприятиме розповсюдженню вовчка, адже його насіння закопується на глибину 15-20 см, де воно добре зберігається. Водночас насіння, яке залишається на поверхні, гине під впливом сонячного світла та вологи.

    Боротися з рослиною-паразитом можна і за рахунок вмілої сівозміни. Після уражених посівів соняшника рекомендується використовувати культури-провокатори вовчка. Найкраще для цього підходять кукурудза (зокрема, гібриди Білозірський 295 СВ, Витязь МВ, ПР38Р92, ДК 315), сорго та суданка. Це так звані чистильники полів, які дозволяють знищити від 50 до 70% сформованого насіння вовчка.

    Насіння паразита проростає, коли відчуває кореневі виділення рослин соняшника, до яких вони можуть присмоктатися. Кукурудза, сорго і суданка також виділяють речовини, які сприяють пробудженню насіння вовчка, проте живитися на цих культурах воно не в змозі. Утворений паросток після використання запасів, яке міститься в насінині, повністю гине. 

    Ще один ефективний метод подолання вовчка – внесення азотних (але лише в формі амонійних солей і карбаміду) і фосфорних добрив. Це пояснюється тим, що речовини, які сприяють пробудженню насіння паразита, виділяють переважно "голодні" рослини соняшника. Якщо вони підживлені добривами, то такого виділення майже не спостерігається, тому вовчок може не прокинутися. 

    Азотні добрива в формі амонійних солей і карбаміду згубно діють і на проростки вовчка. Фосфорні добрива в свою чергу сприяють швидкому росту коріння соняшника в глибину, захищаючи основний стержень, адже проростки вовчка можуть присмоктуватися лише до первинних відростків.  


Залишилися питання?

Залиште заявку, ми передзвонимо і запропонуємо вам пораду