Септоріоз, біла гниль та фомопсиз на соняшнику (Фунгіцидний захист)

Септоріоз, біла гниль та фомопсиз на соняшнику (Фунгіцидний захист)    Масове в’янення рослин, загнивання або пошкодження корзинок соняшника легше попередити, завдяки вчасному внесенню фунгіцидних препаратів, ніж потім боротися з цим. Компанія "Нертус" підготувала рекомендації щодо профілактичного захисту посівів соняшника від різних форм білої та сірої гнилі, фомопсису, септоріозу, альтернаріозу та інших поширених хвороб культури.

    Багаторічні спостереження довели, що якщо біла гниль уразила хоча б 1% рослин у посівах, потрібно обов’язково проводити захисну обробку. В противному випадку в подальшому під час наливу насіння за умов достатньої вологості хвороба дуже швидко розповсюдиться на корзинки. Буквально за 2-3 тижні кількість уражених рослин може збільшитися вдесятеро. Щоб не допустити цього, рекомендується вносити фунгіциди ще коли з'явилися перші симптоми появи прикореневої чи стеблової гнилі. Причому однієї обробки буде недостатньо, щоб повноцінно захистити посіви соняшника, так само, як і використання одного лише протруйника насіння.

    Збудники хвороб починають активно розповсюджуватися ранньою весною, як тільки температура повітря стане вище  +15 °С. Як правило, перша хвиля симптомів ураження рослин гниллю з'являється ще на початку їхнього розвитку – орієнтовно на стадії 4-6 листків. Водночас негативна дія збудників інших хвороб проявляється значно пізніше – на стадії бутонізації, тоді й починається друга хвиля появи симптомів захворювання у посівів соняшника. Саме тому проводити лише одну фунгіцидну обробку недостатньо, адже ліквідовувати гниллі краще всього у фазі 4-6, максимум 8 справжніх листків, а, наприклад, з фомопсисом значно ефективніше боротися у фазі бутонізації рослин соняшника.

    Готуючись до внесення фунгіцидів, варто орієнтуватися на погоду. Якщо у фазі 4-6 листків культури утримується суха і досить тепла температура, то хвороби розповсюджуватися не будуть. Але у випадку вологої погоди, прогнозування дощів необхідно провести обробку від септоріозу, гнилей та інших захворювань. Те ж саме стосується й фази бутонізації.

    Одним з найпростіших варіантів фунгіцидного захисту посівів соняшника є внесення препарату Дезал в нормі 1,5 л/га. Натомість у компанії "Нертус" рекомендують все ж застосовувати бакову суміш Дезал + Беркут у співвідношенні 0,5 до 0,6. Вона діє значно ефективніше, адже активний компонент фунгіциду Беркут (тебуконазол) краще впливає на гниль та інші захворювання, з якими Дезал не може впоратися. 

    Водночас одним за найдієвіших засобів проти септоріозу (на всіх культурах) та інших небезпечних захворювань соняшника на сьогодні є фунгіцид Кіпер. Він містить два діючих компоненти – тіандазол і тебуконазол – які доповнюють один одного. Тіандазол краще лікує та захищає від фомозу, гнилей, фомопсису, а тебуконазол – від септоріозу та альтернаріозу. Фунгіцид Кіпер є новинкою від компанії "Нертус" в 2017 році та має виражений лікувально-профілактичний ефект.


Залишилися питання?

Залиште заявку, ми передзвонимо і запропонуємо вам пораду