Вугільна гниль на соняшнику

Вугільна гниль на соняшнику



    Вугільна гниль соняшника, яка донедавна вважалася хворобою південних регіонів України, розширила свою присутність фактично на всі кліматичні зони. Бурі острівця ушкоджених рослин на посівах можна спостерігати зараз в багатьох областях, особливо в суху спекотну погоду, яка є найбільш підходящою для поширення збудника. Розвиток вугільної гнилі підсилюють також засолені ґрунти. 

    Хвороба здатна проявити дуже серйозний негативний вплив на якісні та кількісні показники урожаю соняшника. Згідно результатів проведених компанією "Нертус" досліджень, діаметр корзинок уражених рослин зменшується на третину, пропорційно до цього зменшується і кількість зернин у них. Крім цього, насіння суттєво втрачає в масі – навіть до 40% і більше. За таких розкладів загальний недобір урожаю, в залежності від площі ураження вугільною гниллю, може складати від 5 до 30%.

     Вугільна гниль соняшника небезпечна тим, що її досить складно діагностувати і майже неможливо побороти традиційними методами. Щодо діагностики, то симптоми захворювання під час вегетації культури можуть проявлятися у вигляді затемнення стебла знизу. У післявегетаційний період часто можна помітити на стеблах білі плями, які також свідчать про ураження поля збудниками вугільної гнилі.

    Протруєння посівного матеріалу не в змозі запобігти цій хворобі. Препарати-протруйники працюють до появи перших справжніх листків, а збудники вугільної гнилі можуть уражати рослини соняшника з ґрунту до фази 6-8 листків. Після цього збудник знаходиться в кореневій системі і лише в другій половник вегетації, після закінчення періоду цвітіння та на початку наливання насіння, він починає підніматися по стеблу вгору. Особливо сприятливою для дії патогенів є температура від +29 °С і вище. 

    За рахунок сівозміни побороти вугільну гниль також не можна, адже вона здатна вражати не лише соняшник, а й інші культури. Більше того, не буде ефективним і фунгіцидний захист, бо збудники хвороби знаходяться в ґрунті. Найдієвішим прийомом проти вугільної гнилі є оранка поля на глибину 25 см. Вона дозволить суттєво заглибити мікросклероції патогенів і не дасть можливості їм прорости.

     Для запобігання вугільній гнилі компанія "Нертус" рекомендує також використовувати гібриди соняшника, які мають генетичну стійкість до цієї хвороби. Зокрема, це спеціальні гібриди НС-Х-496 і НС-Х-498, а також класичні Фелікс, Фантазія і Ромео. Досвід вирощування продемонстрував, що НС-Х-496 проявляє стійкість ще й до несправжньої борошнистої роси і фомопсису, НС-Х-498 – до фомопсису і септоріозу, Ромео – до фомопсису. Крім цього, урожайність цих гібридів знаходиться на досить високому рівні, тому їхня культивація є доцільною.


Залишилися питання?

Залиште заявку, ми передзвонимо і запропонуємо вам пораду