Десикація соняшнику

2018-08-06 10:14:37 0 Автор: Sergiy Прочитано: 499

Десикація соняшника: що необхідно знати, аби зберегти врожай

Виробники сільгосппродукції дедалі частіше використовують у виробництві прийом десикації культур, особливо, якщо це стосується посівів соняшника. Проте через додаткові витрати від обприскування десикантами інколи відмовляються. І все ж практика доводить, що ці препарати є важливими у випадках, коли поставлена мета отримувати більший урожай та суттєво покращити його якість.

 Переваги десикації соняшника 

Використання десикантів набуває важливого значення перш за все восени, коли є велика ймовірність затяжних дощів і навіть невеликих заморозків, які заважають вчасно почати збирання врожаю. Соняшник – одна з тих культур, які можуть найбільше постраждати від зволікання з виходом техніки на поле. Щоб уникнути осипання кошиків, варто застосовувати десикацію, тим більше, що вона має низку інших переваг:

Сприяє рівномірному і більш швидкому дозріванню насіння:

Допомагає мінімізувати вплив несприятливої погоди на кількість та якість зібраного врожаю;

Підвищує стійкість рослин до враження пліснявою, гниллю та іншими небезпечними захворюваннями, які призводять до погіршення якості насіння і його втрати;

Підсушує культури, значно полегшуючи процес збору врожаю;

 Дозволяє уникнути витрат на підсушування зерна технічними засобами.    

Можливість запланувати терміни початку збиральної кампанії – одна з найбільш важливих переваг десикації соняшника. Усіляке затягування через несприятливі зовнішні фактори неминуче веде до зниження урожайності. Якщо почати збір у фазі повної стиглості, то прогнозовані втрати складуть, як мінімум, 2-3%. Коли ж затриматися ще принаймні на 5 днів, то вони збільшаться вдвічі. Чим тривалішим буде вимушене очікування, тим більшими стануть втрати. 

Водночас, завдяки правильно проведеній десикації, вегетація соняшника припиняється, й збирання врожаю можна почати на тиждень-два раніше. Це особливо важливо у випадку застосування на посівах підвищених норм добрив, фертигації або зрошення, коли рослини тривалий час продовжують лишатися зеленими і не дають можливість насінню дозріти вчасно. 

 Коли і як проводити десикацію соняшника

Щоб визначитися з часом внесення десикантів, варто візуально оцінити стан дозрівання насіння або виміряти показник його вологості за допомогою переносного вологоміра. Проводити обробку на етапі фізіологічної стиглості необхідно за наявності рівня вологості 20-25%. Водночас після настання "лимонної стиглості" десикація потрібна, коли цей показник сягає 30%. Вносити десиканти бажано при середньодобовій температурі +13-14°С, коли їхня дія є найбільш ефективною.

Дозволяється використання як наземних обприскувачів з кліренсом 1,8-2 м, так і авіації. Перший спосіб вимагає менших економічних затрат, проте має деякі нюанси. Зокрема, висота соняшника має бути не менше 1,8 метра, ширина коліс самохідного обприскувача – 40-50 см. Крім того, для уникнення зайвих втрат урожаю наземне внесення десикантів не можна проводити, коли показний вологості насіння є нижчим 25%. 

Десикація авіаційним методом коштує дорожче і часто є єдиним способом швидкого обприскування великих площ. Проте і тут варто пам’ятати, що за наявності сильного вітру та відчутної спеки краплі розчину препарату можуть випаровуватися ще в повітрі. А отже, обробка втратить свою ефективність.

 Збирання соняшника після десикації 

Після десикації насіння соняшника підсушується, починати збирати його можна, коли показник вологості наблизиться до 14%. Якщо погодні чи інші умови не дозволяють вчасно завершити кампанію, то допускається початок збору за вологості насіння 20-25%, проте у цьому випадку його потрібно буде додатково досушувати спеціальними сушарками. 

Водночас варто дотримуватися рекомендованого періоду очікування після десикації. При використані препаратів на основі диквату збирання урожаю соняшника можна починати орієнтовно через 5-6 днів. А у випадку з десикантами на основі гліфосатів – через 11-12 днів.

Комментарі

Написати комментар

Агроторг - Аграрний інтернет магазин 1 © 2019

Наше розміщення

м.Кропивницький (Кіровоград), Україна
проспект Інженерів 7

+38(050)783-53-52

Пн-Пт: 8:00-18:00
Сб-Вс: Выходной