Цинк на посівах кукурудзи

2018-11-07 09:32:08 0 Автор: ludmila Прочитано: 109

Боротьба з дефіцитом цинку при вирощуванні кукурудзи

Цинк є одним з найважливіших мікроелементів при вирощуванні кукурудзи. Водночас його запаси в ґрунті є недостатньо високими, а будь-яка нестача під час вегетаційного періоду негативно впливає на розвиток культури і в цілому на її продуктивність. У зв’язку з цим вкрай важливо своєчасно розпізнати дефіцит та провести позакореневе підживлення посівів цинковими добривами.

Чому виникає дефіцит цинку

Попри й так недостатню присутність в ґрунті, запаси цинку зменшуються через вплив несприятливих зовнішніх та внутрішніх факторів. До них, зокрема, відносяться  похмура і прохолодна погода, підвищений рівень pH в ґрунті, низький вміст органіки в піщаних ґрунтах або зависокий на ґрунтах інших видів, високий вміст фосфору, ерозія. 

Ранньою весною через підвищену вологість і недостатнє прогрівання поверхні дефіцит цинку може бути тимчасовим і зникне разом з потеплінням. У таких випадках це, як правило, ніяк не позначається на майбутній врожайності. Значно гірше, коли йдеться про ґрунти з високим рівнем pH, на них нестача цинку спостерігатиметься постійно. Критичною межею вважається показник рН грунту більше 7. 

На зменшення кількості цинкових сполук впливає і високий вміст фосфору в ґрунті або  використання  у великих дозах фосфорних добрив. І перше, й друге призводить до дефіциту навіть на тих площах, які раніше були забезпечені цинком на достатньому рівні. Усе через те, що фосфор перешкоджає обміну цинку в рослинах.

Способи виявлення дефіцит цинку

Про можливий брак цинку може свідчити сам зовнішній вигляд рослин кукурудзи. Передусім страждає молоде листя, яке починає змінювати традиційне забарвлення й набуває більш світлого відтінку. По обох боках, починаючи від основи листка,  утворюються цілі смуги біло-жовтого кольору. Крім того, дефіцит цинку призводить до уповільнення розвитку міжвузля, яке стає значно коротшим.

Якщо візуальні ознаки не є переконливими, можна проаналізувати попередньо відібрані проби тканин молодих рослин кукурудзи. Для отримання точного результату достатньо підготувати 15-20 таких проб. Для аналізу рекомендується брати рослини, які мають висоту стебла від 2,5 до 10 см, або пазушні листи більш дорослої кукурудзи. Перед дослідженням всі зразки потрібно вимити від бруду у холодній дистильованій воді та висушити на повітрі. 

Проводити лабораторний аналіз на дефіцит цинку можна й на пізніших етапах вегетації кукурудзи, зокрема, під час цвітіння. Щоправда, у такому випадку береться вже прилеглий до верхнього качану листок. На нестачу цинку у молодих рослинах та тих, які вже почали цвісти, вказує його концентрація на рівні менше 20-70 частин на мільйон (мг/кг). Окрім зразків рослин кукурудзи, при появі підозр на цинковий дефіцит можна також провести лабораторне дослідження самого ґрунту під посівами. 

Внесення цинкових добрив

Аби посіви кукурудзи стабільно отримували необхідний цинк з ґрунту, потрібно застосовувати на них цинкові добрива. Найбільшого поширення набули препарати у вигляді хелату цинку. Пояснюється це тим, що їхня ефективність є значно вищою. Також існують добрива у вигляді сульфату, лігносульфонату, оксісульфату, оксиду і сукрату цинку. Кожен із видів різниться процентним вмістом цього мікроелементу та здатністю розчинятися у воді. Останній показник є надзвичайно важливим для ефективного засвоювання, а найкращими результатами (100%) можуть похвалитися лише добрива у вигляді хелату або сульфату цинку.

При вирощуванні кукурудзи вносити цинкові добрива можна як для ліквідації дефіциту цього мікроелементу, так і з профілактичною метою. Останнє дозволяє уникнути проблем із живленням рослин під час майбутнього періоду вегетації. Найкраще внесення проводити способом розкидання, адже це забезпечує більш високий залишковий ефект. За оптимальних умов подальше використання цинкових добрив можна буде відкласти на кілька років. Водночас при використанні стрічкового способу внесення добрив цю процедуру необхідно проводити кожного сезону.

Цинкове підживлення вже вегетуючих посівів має дещо нижчу ефективність, проте все одно приносить необхідний результат. Дефіцит цинку у рослин кукурудзи зникає приблизно через 5-10 днів після обробки. Протягом цього періоду листя рослин поступово повертає собі зелене забарвлення.

Комментарі

Написати комментар

Агроторг - Аграрний інтернет магазин 1 © 2019

Наше розміщення

м.Кропивницький (Кіровоград), Україна
проспект Інженерів 7

+38(050)783-53-52

Пн-Пт: 8:00-18:00
Сб-Вс: Выходной